Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

  • Kopernik TV
  • ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

Na dożynkach w Kozłowie

GMINA KOZŁOWO
Mieszkańcy gminy Kozłowo podziękowali za tegoroczne plony.

Dożynki w Kozłowie to wyjątkowe święto. Co roku gromadzi mieszkańców gminy, którzy chcą wspólnie celebrować zakończenie żniw oraz podziękować za plony.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w miejscowym kościele. Po zakończeniu nabożeństwa mieszkańcy przeszli na stadion przy akompaniamencie młodzieżowej orkiestry dętej z Wieczfni Kościelnej. Tu czekała prawdziwa uczta. Na przygotowanych przez sołectwa stoiskach piętrzyły się specjały kuszące aromatem i smakiem.

Nie można było też przejść obojętnie obok pięknych wieńców dożynkowych. To florystyczne arcydzieła, których przygotowanie rozpoczyna się już w czerwcu.

Tegoroczne Dożynki miały także swoich bohaterów – Agnieszka Tołłoczko-Wróbel oraz Jerzy Wróbel pełnili rolę starostów, co było nie tylko zaszczytem dla nich samych, ale również dowodem na to, że w gminie Kozłowo nie brakuje prężnie działających rolników.

Ważnym momentem uroczystości były podziękowania skierowane do rolników i pracowników gospodarstw za ich wyjątkowy trud. „Rok trudny, bo na początku mieliśmy długotrwałe przymrozki, później długotrwała susza, a na sam koniec, jak już trzeba było zbierać plony, to ulewne deszcze. Podziękować rolnikom za to, że dbają o nasze bezpieczeństwo żywnościowe, no bo to oni są tą solą ziemi” – podkreśla Marek Wolszczak, wójt gminy Kozłowo.

Akcentem artystycznym dożynek w Kozłowie był występ zespołu Wrzos  oraz orkiestry dętej z Wieczfni Kościelnej. Na zakończenie uroczystości można było bawić się razem z zespołem Spontan.

Po występach przyszedł czas na nagrody. Wójt Marek Wolszczak uhonorował sołectwa, które przygotowały niezwykłe wieńce i kreatywne stoiska. Ale nie tylko one zostały docenione – uczestnicy Turnieju Sołectw również zostali nagrodzeni za swoje zaangażowanie.

Na organizację Turnieju gmina pozyskała 25 000 zł z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Olsztynie.