Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

  • Kopernik TV
  • ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

Poliklinika z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku

KOPERNIK.TV
To przełomowy moment w historii olsztyńskiej Polikliniki. W szpitalu otwarto nowy Oddział Kliniczny Hematologii z pierwszym w regionie Ośrodkiem Transplantacji Szpiku.

W województwie warmińsko-mazurskim dotychczas nie było ośrodka, w którym pacjenci mogli liczyć na przeszczep szpiku kostnego. Byli oni kierowani do Warszawy lub Katowic. Teraz w Szpitalu Klinicznym MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie otwarto nowy Oddział Kliniczny Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku.

W jego uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, oraz pracownicy szpitala i zaprzyjaźnionych placówek i instytucji związanych z ochroną zdrowia. „Krok milowy, jeżeli chodzi o rozwój tej placówki. Bardzo się cieszymy, że posiadamy ośrodek, który będzie też ośrodkiem transplantacyjnym jeśli chodzi o szpik. Pierwszy i jedyny na chwilę obecną w naszym województwie, więc na pewno jest to bardzo duże ułatwienie dla pacjentów, zapewnienie kompleksowości leczenia” – podkreśla Katarzyna Dośla-Szcześniak, dyrektor wydziału zdrowia w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wydarzenie rozpoczął wykład na temat współczesnej hematologii w Polsce, który zdalnie poprowadziła dr n. med. Ewa Lech-Marańda – konsultant krajowy w dziedzinie hematologii. Później nastąpiło zwiedzanie nowego Oddziału, podczas którego zaprezentowano sale dla chorych, nazywane „wyspami życia”, oraz nowoczesny sprzęt medyczny. „Powstały specjalistyczne pracownie, te wyspy życia, o których mówiłam, wyposażone w specjalistyczny sprzęt. To jest aparat do cytoferezy, aparat do fotoferezy, to jest jedyny w rejonie, który jest niezbędny do przeszczepiania, jak również pracownia cytometrii przepływowej. Ale przede wszystkim to, czym możemy się poszczycić oprócz ośrodka przeszczepowego, to jest pracownia cytogenetyki” – wymienia Krystyna Futyma, dyrektor Szpitala MSWiA w Olsztynie.

Nowo powstały Oddział Kliniczny Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku liczy 28 łóżek. Pacjenci hematologiczni mogą tu liczyć na kompleksowe leczenie wielu chorób. „Począwszy od wszystkim znanych ostrych białaczek, poprzez przewlekłe białaczki, chłoniaki złośliwe i choroby nieonkologiczne, czyli niedokrwistości, zaburzenia odporności, które nie są związane z chorobą nowotworową, a wymagają hospitalizacji i leczenia hematologicznego” – mówi dr n. med. Janusz Hałka, lekarz kierujący oddziałem hematologii w Szpitalu MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Powstanie nowego oddziału oraz jego wyposażenie kosztowało ponad 22 miliony złotych. Ponad 17 milionów to środki z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Ponad 3 miliony to dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia, a 1,8 miliona – z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Lekarze szacują, że rocznie na nowym oddziale będą leczyć od siedmiu do ośmiu tysięcy pacjentów. Od 30 do 50 z nich będzie wymagać przeszczepu szpiku.