WSPIERAMY

EKO
NGO

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

  • Kopernik TV
  • ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

Uprawnienia budowlane dla nowych inżynierów

W-MOIIB
Warmińsko-Mazurska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa uroczyście nadała uprawnienia nowym inżynierom.

Zawód inżyniera budownictwa daje wiele satysfakcji – jednak droga do tego zawodu nie jest usłana różami. Należy ukończyć odpowiednią edukację na kierunku technicznym, następnie odbyć praktykę zawodową oraz zdać egzamin pisemny i ustny. Po zapisaniu się do odpowiedniej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, zostaje się pełnoprawnym przedstawicielem tego zawodu.

Po długim okresie nauki oraz niełatwych egzaminach, Warmińsko-Mazurska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa oficjalnie nadała nowe uprawnienia budowlane. „Jest to uroczysty moment. Mimo że to się tylko odbywa 2 razy w roku, to tak naprawdę wszyscy, którzy otrzymują tą decyzję, to jest ich kolejny krok w karierze zawodowej. To jest już bilet tak naprawdę, żeby byli samodzielnymi inżynierami. Żeby samodzielnie rozwiązywali problemy”  podkreśla Jarosław Kukliński, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Rady Inżynierów Budownictwa. „Jest to egzamin dla wszystkich specjalności, które mamy w Izbie. Statystycznie najwięcej osób jest ze specjalnością konstrukcyjno-budowlaną. Najwięcej osób zdaje egzaminy do kierowania robotami budowlanymi, a przypomnę jeszcze – nadajemy uprawnienia do projektowania poszczególnych specjalności” – dodaje Jacek Zabielski, przewodniczący okręgowej komisji kwalifikacyjnej.

Warmińsko-Mazurska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa współpracuje z wieloma podmiotami, w tym z uczelniami wyższymi, jak i ze szkołami ponadpodstawowymi. To właśnie dzięki odpowiedniej edukacji, wielu inżynierów może obecnie cieszyć się swoim wymarzonym zawodem. „Szkoła techniczna musi współpracować z wieloma podmiotami, aby dawać wykształcenie i prawidłowo ukierunkowywać młodzież na zdobycie zawodu. Takim szczególnym partnerem dla nas jest Warmińsko-Mazurska Izba Inżynierów Budownictwa. Ta instytucja przede wszystkim wspiera nas merytorycznie w doborze treści kształcenia, ale także wspiera w sposób przy różnych okazjach organizacji olimpiad” – podkreśla Grzegorz Górski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie.

Do 43. sesji egzaminacyjnej przystąpiło 114 osób do części pisemnej i 154 osoby do egzaminu ustnego. Izba nadała uprawnienia w 7 specjalnościach: konstrukcyjno – budowlanej, drogowej, mostowej,  sanitarnej, elektrycznej, kolejowej oraz telekomunikacyjnej. Ogólna zdawalność egzaminu na uprawnienia budowlane w Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa w 43. sesji egzaminacyjnej wyniosła 76 procent. W części pisemnej – 92 procent, w ustnej – 65 procent.