Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

  • Kopernik TV
  • ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury otwarty na uczniów

PORT LOTNICZY OLSZTYN-MAZURY W SZYMANACH
Na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury podpisano list intencyjny z Zespołem Szkół nr 2 w Mławie!

Aby polskie lotnictwo mogło się w pełni rozwijać, potrzebne są nie tylko inwestycje w infrastrukturę, ale przede wszystkim w wiedzę. Z tego powodu Zespół Szkół nr 2 w Mławie od września 2022 roku otworzył kierunek kształcący techników eksploatacji portów i terminali. Oprócz wiedzy teoretycznej, niezwykle ważnym punktem edukacji jest praktyka, która będzie się odbywać na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach. Program praktyk utworzony został w taki sposób, aby jednocześnie umożliwić realizowanie programu nauczania wraz z zapewnieniem dostępu uczniom do wielu punktów na lotnisku. To niezwykle cenne działanie, ponieważ dzięki temu uczniowie w warunkach rzeczywistych poznają naukę przyszłego zawodu. „W przyszłości ta młodzież będzie potrzebowała dwukrotnie odbyć podczas klasy trzeciej, podczas klasy czwartej praktyki zawodowe. Są to praktyki miesięczne, trwające dokładnie 20 dni i postanowiliśmy w związku z tym nawiązać właśnie współpracę z Potem Lotniczym Szymany” – mówi Aneta Zawadzka, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Mławie. „W szkole nauczamy teorii, a tutaj młodzież ma możliwość tego, co się nauczyła w szkole, powiązać z praktyką. I często jest tak, że takie zajęcia praktyczne dają najwięcej wiedzy i najwięcej umiejętności” – przyznaje Irena Grablewska, nauczycielka w Zespole Szkół nr 2 w Mławie.

W trakcie spotkania przedstawicieli Zespołu Szkół nr 2 w Mławie oraz Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach podpisano list intencyjny deklarujący współpracę pomiędzy obiema instytucjami. List dotyczy między innymi organizacji i prowadzenia przedsięwzięć edukacyjnych i promocyjnych, określania szczegółowych zadań w zakresie praktyk zawodowych, a także wyznaczenia strategicznych ścieżek kształcenia. Wspólne działania umożliwią nie tylko odpowiednią edukację młodzieży, ale mocno wpłyną na rozwój portu lotniczego i samego lotnictwa. Jak mówi Wiktor Wójcik, prezes zarządu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury: „Spotykamy się z brakiem jednak osób do pracy. Nasze małe lotnisko, ale też to odczuwamy, bo jest duża rotacja, natomiast mamy wiedzę, że w lotniskach, czy dużych portach lotniczych te braki są dużo większe. Także każda szkoła, która podejmuje takie wyzwanie, że kształcić będzie średni personel techniczny jest do pochwalenia”.

„W lotnictwie, na każdym lotnisku potrzebna jest kadra wykwalifikowana, zmotywowana do pracy. Lotnictwo jest bardzo ciekawym zawodem i propozycją dla młodych ludzi” – przekonuje Stefan Ochman, dyrektor operacyjny Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Dzięki współpracy szkoły z lotniskiem, uczniowie zyskają nie tylko możliwość realizacji praktyk, ale będą mogli zbierać doświadczenie od pracowników portu lotniczego podczas lekcji otwartych. Praktyki zawodowe uczniów będą z kolei realizowane 2 razy w trakcie całego cyklu nauczania – w 3 i 4 klasie.