Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

  • Kopernik TV
  • ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR

Okręgowy Zjazd Lekarzy

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
To moment na docenienie wybitnych specjalistów oraz merytoryczną dyskusję. Za nami Okręgowy Zjazd Lekarzy Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Lekarze i lekarze dentyści zrzeszeni w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej już po raz czterdziesty pierwszy spotkali się na Okręgowym Zjeździe. To ważny moment w kalendarzu lekarskiego samorządu. Wydarzenie rozpoczęła chwila zadumy, podczas której wspominano kolegów i koleżanki medyków, którzy odeszli w 2022 roku.

Zjazd tradycyjnie jest też okazją do wyróżnień. „Wręczamy odznaczenia „Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur”. Jest to takie nasze wewnętrzne, izbowe odznaczenie, które wręczamy lekarzom, którzy w jakiś sposób zasłużyli, wyróżnili się w środowisku swoją pracą zawodową, swoją aktywnością na rzecz samorządu i całego środowiska” – mówi lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Kandydatów nominuje środowisko lekarskie. Nad wyborem laureatów odznaczenia czuwa kapituła. „Zasady są jednoznaczne. Trzeba uzyskać ponad 50% głosów kapituły i wtedy tę odznakę się uzyskuje. Natomiast oczywiście, że chcielibyśmy, żeby jak najwięcej naszych koleżanek i kolegów tą odznaką było wyróżnionych” – wyjaśnia lek. med. Marek Zabłocki, kanclerz kapituły odznaczenia „Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur”. Kapituła przyznała 12 odznaczeń. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. specjalista chirurgii stomatologicznej i szczękowej – Sławomir Mazur oraz ginekolog i położnik – Halina Jednorowska-Kozłowska. „Pracuję w różnych miejscach i takie wyróżnienie ze strony wskazujących było dla mnie dużym, dużym szokiem i takim miłym przeżyciem” – przyznaje lek. dent. Sławomir Mazur. „Czuję się zaszczycona i szczęśliwa. Pracuję jako lekarz położnik-ginekolog pięćdziesiąty pierwszy rok. Pierwszych 5 lat w Olsztynie, a 45 lat w Barczewie” – dodaje lek. Halina Jednorowska-Kozłowska.

Kolejnym ważnym momentem w programie Zjazdu było wręczenie nagród za uzyskanie stopni naukowych, a także przyznanie nagród im. prof. Edwarda Lenkiewicza. „Jest to nagroda dedykowana dla młodych lekarzy, którzy opublikowali ciekawe publikacje, wysoko punktowane. Chcemy bardziej stymulować, docenić właśnie to młodsze pokolenie” – podkreśla lek. dent. Anna Lella. Doceniono pracę Łukasza Jaśkiewicza dotyczącą ekspresji akwaporyn w raku gruczołowym płuca. „Akwaporyny są to kanały wodne, które odpowiadają za transport wody, ale i innych cząsteczek czy też substancji i celem pracy było zbadanie, czy te cząsteczki występują w komórkach raka gruczołowatego płuca” – wyjaśnia lek. Łukasz Jaśkiewicz. Uznanie zdobyła też publikacja Michała Goli na temat wpływu nerwów na nowotworzenie w raku trzustki. „Rak trzustki jest to nowotwór z jednym z najgorszych rokowań, wobec tego wciąż brak w nim dobrych metod leczenia i stąd pomysł na tę pracę” – wyjaśnia Michał Gola.

W części merytorycznej głosowano m.in. nad budżetem na 2023 rok, którego ważnym elementem było zabezpieczenie środków na organizowany przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich i XI Kongres Polonii Medycznej planowany na czerwiec.